Niepodległa jest kobietą

30 listopadaa 2018 08:34

Wernisaż wystawy, a zarazem finał projektu „Niepodległa jest kobietą” realizowanego przez uczniów Kłodzkiej Szkoły Przedsiębiorczości pod opieką pedagogów Małgorzaty Załupki i Marka Królikowskiego miał miejsce 28 listopada w Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku. Ta data nie była przypadkowa - tego dnia przed 100 laty marszałek Józef Piłsudski wydał dekret nadający polskim kobietom bierne i czynne prawa wyborcze.

Projekt był częścią większego przedsięwzięcia pn. „Przez 100 dni dla Niepodległej”, na który szkoła otrzymała grant z Fundacji Bank Ambitnej Młodzieży (Santander BP). Patronują mu honorowo: Marszałek Sejmu RP Małgorzata Kidawa-Błońska, poseł Sejmu RP Monika Wielichowska, Starosta Kłodzki Maciej Awiżeń oraz Burmistrz Kłodzka Michał Piszko.

Wystawa prezentująca sylwetki ważnych Polek będzie jeszcze czynna w grudniu 2018 r. Projekt „Niepodległa jest kobieta” był realizowany od czerwca br. Wówczas rozesłane zostały ankiety do 100 kobiet zawierające pytania dotyczące praw wyborczych kobiet, niepodległości i wolności oraz ważnych Polek. Na ankietę odpowiedziały 24 panie, których wypowiedzi znalazły się na wystawie. Kilka z nich (Jaga Hupało, Krystyna Oniszczuk-Awiżeń, Łada Ponikowska, Joanna Stoklasek-Michalak i Marta Zilbert) gościło na uroczystości i prezentowało swoje wypowiedzi, a starosta Maciej Awiżeń przekazał także multimedialne życzenia od marszałek Małgorzaty Kidawy Błońskiej i poseł Moniki Wielichowskiej.

Bardzo miły dla realizatorów jest fakt, że projekt „Niepodległa jest kobietą” został bohaterem książki Anny Kowalczyk Brakująca połowa dziejów, która właśnie została wydana.

W ramach całego projektu „Przez 100 dni dla Niepodległej” powstały m.in. zdjęcia z flagą na Instagramie, żywa flaga na szkolnym boisku, film z wypowiedziami uczniów, nauczycieli i innych osób na temat niepodległości. Odbyło się Narodowe Czytanie, zajęcia sportowe i plastyczne, warsztaty językowe, happeningi i życzenia dla Niepodległej, konkurs historyczny i obchody 11 listopada – wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

Niepodległa jest kobietą

Data utworzenia: 30 listopadaa 2018 08:34